Ota Pavel “Puikiųjų stirninų mirtis / Kaip aš sutikau žuvis“

kaip as sutikau zuvis, ota pavelOta Pavel

“Puikiųjų stirninų mirtis / Kaip aš sutikau žuvis”

Puslapiai: 252

Išleido: “Tyto alba”

Metai: 2012 m.

Tiražas: 200 egz.

Viršelio dizainas: Jokūbas Jacovskis

Mane visada žavi knygos įdomiais pavadinimais. Jeigu man padėtų dvi knygas, kurių nebūčiau skaitęs, sakykim, J-P. Sartre‘o „Sieną“ ir Mark Haddon „Tas keistas nutikimas šuniui naktį“, pirmiausiai į rankas paimčiau būtent pastarąją. Knygos pavadinimas, kaip ir akiai malonus viršelis, mane įtakoja daug stipriau, nei žmonių rekomendacijos ar perskaitytos knygų recenzijos. „Puikiųjų stirninų mirtis / Kaip aš sutikau žuvis“ mano rankose atsidūrė būtent dėl įdomaus pavadinimo.

Trumpose istorijose-skyreliuose autorius Ota Pavel aprašo savo ir savo artimųjų gyvenimą, kuris buvo tiesiog neatsiejamas nuo vandens ir žuvų. Žuvys autorių lydi nuo pat ankstyvos vaikystės, nes jo šeima gyvena prie upės, žvejyba yra jų kasdienybė. Žvejoja visi – jo vyresni broliai, tėvas, dėdė, kaimynai, tik mama nežvejoja. Upė ir žuvis aprašoma pagarbiai, kaip kažkas itin svarbaus, įprasminančio visos šeimos gyvenimą. Nesu žvejys, tačiau skaityti apie istorijas, susijusias su žvejyba buvo labai įdomu. Turbūt tai autoriaus nuopelnas, kad sugebėjo mane, nesidomintį žvejyba, suvilioti eiti užmesti meškerę ;)

Nors knyga prasideda linksma gaida, tačiau vėliau nuotaika ima keistis. Autoriaus šeima buvo žydai, todėl prasidėjus II pasauliniam karui, jie yra vis labiau persekiojami. Tačiau kad ir kaip jiems sunku bebūtų, žuvis ir žvejyba šeimos vyrams neišeina iš galvų – žvejojama net uždraustuose, nacių saugomuose tvenkiniuose, kad tik būtų iš ko prasimaitinti. Knyga yra puikus pavyzdys kaip galima perteikti istorinius įvykius tiesiogiai apie juos nerašant.

Nepaisant minėtų šeimos išgyventų sunkumų, „Puikiųjų stirninų mirtis / Kaip aš sutikau žuvis“ yra lengvo turinio skaitalas, nes knygoje nuolatos kuriama optimizmo nuotaika, ir galiausiai imi pats tikėti, kad pagrindiniam veikėjui ir jo šeimos nariams viskas susiklostys sėkmingai. Perskaičiau ją greitai, juolab, kad ir šrifto dydis knygoje yra šiek tiek didesnis, nei įprasta, ir paraštės plačios paliktos. Knygą rekomenduoju bet kam, kas ieško kažko itin paprasto.

Vienintelis keistas dalykas yra galinis knygos viršelis – jis visas prirašytas. Nepamenu, kad būčiau matęs ant kitos knygos tokį ilgą tekstą. Esu įpratęs prie trumpo autoriaus pristatymo ir tokio pat trumpo kūrinio pristatymo, tačiau šios knygos rengėjai ypatingai pasistengė: tiek visko prirašyta, ir dar mažu šriftu, kad žmogus, knygyne aklai ieškantis knygos, greičiausiai padės šią knygą taip ir nepradėjęs skaityti galinio viršelio. Galinio viršelio tekstas galėtų būti knygos viduje (bent jau anksčiau dažnai būdavo tokie „Apie autorių“ skyreliai).

Kitų knygos leidimų viršeliai: čekiški #1, #2, #3, #4 ir angliški #1 ir #2.

Žymos: , , , , , , , ,

Vienas atsakymas to “Ota Pavel “Puikiųjų stirninų mirtis / Kaip aš sutikau žuvis“”

  1. Anonimas Says:

    Skaičiau prieš dvi savaites irgi tokių pat dalykų paviliotas (pavadinimas – juk nedažnai pagalvoji apie tokius žodžius kaip “stirninai“ – ir viršelis, kuris yra puikus). Ir reakcija tokia pati – noras pažvejoti ir lengvas nusivylimas, nes tikėjausi kažko šiek tiek geresnio. Bet apie žuvis Pavel moka rašyt kaip niekas kitas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s


%d bloggers like this: