Tomas Vaiseta „Paukščių miegas”

pauksciu miegasTomas Vaiseta
„Paukščių miegas”
Puslapiai: 128
Išleido: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
Metai: 2014 m.
Tiražas: 600 egz.
Viršelis: Deimantė Rybakovienė

Niekad per daug nesidomėjau Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos organizuojamo konkurso „Pirmoji knyga“ prozos sekcijos laimėtojais. Bet taip jau įvyko, kad apie 2014 metais šį konkursą laimėjusio Tomo Vaisetos apsakymų rinkinį „Paukščių miegas“ išgirdau atsitiktinai, o vėliau kas kažkiek laiko periodinėje spaudoje ir toliau skaičiau pozityvias recenzijas. Dar buvau neperskaitęs knygos, bet mane jau žavėjo pats faktas, jog Vaiseta padarė tai, ką ketinau daryti ir aš: paimti istorinį laikmetį ir sukurti jo rėmuose vykstančią istoriją.

Juokinga tai, kad kaskart, kai atsidurdavau knygynuose ir prisimindavau, jog noriu šios knygos, man būdavo atsakoma, kad ji jau išparduota. Tai tęsėsi Vilniuje, tai pasikartojo Klaipėdoje, ir net kai apsilankiau Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos knygyne, išgirdau tą patį – neturim. Taigi su laiku mano noras perskaityti šį apsakymų rinkinį vis augo, kol praėjus 2015 metais užsitęsusiam neskaitymo laikotarpiui pagaliau įsigijau šią knygą.

Kartais taip jau būna, kad kažkas traukia prie knygos, ir dar prieš skaitant būnu įsitikinęs, jog tai yra gera knyga – tokiais atvejais manęs nedemotyvuoja net neįdomūs pirmieji puslapiai. Pradėjęs skaityti „Paukščių miegą“ kantriai laukiau, kada gi prieisiu kažką (apsakymą ar bent kažkokią apsakymo dalį), kas man įrodys, jog visas šis laukimas, nekantrumas ir džiaugsmas pagaliau radus šią knygą turi pagrindo. Apsakymų rinkinyje yra 9 apsakymai, bet baigus skaityti 4 apsakymą („Avietė“) jau norėjosi garsiai keiktis ir mesti knygą šalin. Nepaisydamas savo nusivylimo tęsiau toliau, kol per likusias dvi dienas visgi įveikiau visą knygą.

Iki šiol nežinau ar vertėjo aukotis.

Kas man taip nepatiko Tomo Vaisetos kūryboje? Čia turėčiau pripažinti, kad dėl visko esu pats kaltas. Idėja paimti istorinį laikmetį ir jo rėmuose sukurti fiktyvią istoriją negarantuoja kažkokio nuostabaus rezultato. Be to, ši idėja nėra visą apsakymų rinkinį vienijantis dalykas, nes tam tikruose apsakymuose (pvz. „Avietė“, „Šaukštas“) tarsi išvis nėra jokio istorinio laikmečio ir aplinkybių, pagal kurias galėtum orientuotis. Didžiausią skausmą sukėlė jau minėtas apsakymas „Avietė“ – jis toks perdėtai sukoncentruotas į žmogaus vidų, sąmonės srautą, kad nebegalėjau suvokti kas jame vyksta? Ar jo veikėjas partizanas, ar jį kažkas gaudo, ar jis nuolatos slaptosi?

Būtent istorinio konteksto pabrėžimo man labiausiai ir trūko dalyje apsakymų. Tai, ko juose buvo per daug – veikėjų emocijų aprašymo. Pvz. apsakyme „Matas“ rašytojas taip susikoncentravo į veikėjo emocijų aprašymą skirtingais laikotarpiais (bolševikams užimant valdžią, jam patekus į kalėjimą, išėjus į laisvę, tapus komunistu), kad galų gale jaučiausi perskaitęs padriką vieno veikėjo charakteristiką, o ne vientisą, kažkur vedantį tekstą. Aš suprantu, kad norėta parodyti kaip brendo, keitėsi personažas ir kur jo pasirinkimai jį nuvedė, tačiau jokios dramos ten nepajutau. Galbūt pagrindinė problema yra ta, jog apsakymai yra trumpi, todėl juose nėra vietos išlaikyti balansą tarp brandaus veikėjo paveikslo ir aplinkybių, kuriose gyveno ir veikė personažas, aprašymo. Manau, kad dalis knygoje esančių apsakymų galėtų būti pratęsti (ypač „Dievo p.“) ir išvystyti į kur kas ilgesnes istorijas.

Labiausiai patikę apsakymai – „Šaukštas“ ir „Paukščių miegas“. Iš viso rinkinio jie išsiskiria stipriais vaizdiniais, šokiruojančiomis scenomis, o „Paukščių miegas“ parašytas kažkokiu tarsi brandesniu stiliumi nei visi kiti apsakymai, nors galbūt jo paliečiamos temos yra tiesiog aktualesnės man.

Apibendrinant turiu pasakyti, kad šįkart išankstinė meilė knygai ją perskaičius išgaravo, liko tik kartėlis ir nesupratimas, kodėl tai vadinama brandžiu debiutu.

Žymos: , , , ,

Vienas atsakymas to “Tomas Vaiseta „Paukščių miegas””

  1. Tomas Vaiseta „Paukščių miegas” – baltus sparnus Says:

    […] Tomas Vaiseta „Paukščių miegas” […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s


%d bloggers like this: